Piękno mebli dębowych: Dlaczego warto inwestować?

Dąb jest wyjątkowo odpornym materiałem o niepowtarzalnej estetyce. Od wieków gości w naszych domach w postaci mebli, podłóg, czy elementów dekoracyjnych. To szlachetny surowiec wysokiej jakości, dlatego jego cena jest znacząco wyższa w porównaniu do materiałów drewnopochodnych. Jednak to nie zraża ludzi do zakupów mebli dębowych, ponieważ mają świadomość, że nie tylko nabywają wyposażenie do wnętrza, ale też inwestują. Poniżej przedstawimy powody dla których warto inwestować w meble dębowe.

Naturalne piękno mebli dębowych

Meble dębowe jak kolekcja Andromeda emanują ponadczasowym pięknem i przyciągają wzrok, dzięki ciepłemu złotemu odcieniowi i wyraźnemu rysunkowi słojów. Meble dębowe to wieczna inwestycja, która nigdy nie będzie wyglądać na przestarzałą. Doskonale sprawdzają się zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych wnętrzach, a ich ponadczasowe piękno płynnie łączy się z ewoluującymi trendami dekoracyjnymi, nie stając się z czasem przestarzałymi.

Trwałość mebli z dębu

Dąb jest również wyjątkowo wytrzymały, co czyni go idealnym materiałem dla rodzin i osób prowadzących intensywny tryb życia oraz do miejsc o dużym natężeniu ruchu, na przykład restauracji, kawiarni. Dąb jest bardziej odporny i wykazuje mniejsze oznaki zużycia. Idealnie nadaje jako materiał na stoły i krzesła do jadalni, które będą poddawane rygorystycznemu użytkowaniu. Trwałość drewna dębowego pozwoli z czasem zaoszczędzić pieniądze, eliminując potrzebę zakupu nowego wyposażenia. W końcu dąb jest odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zabezpieczona powierzchnia będzie również odporna na plamy, jednak warto stosować podkładki pod kubki i talerze, aby zdrowa kondycja drewna nie była narażona na odparzenia oraz rozlane płyny. 

Długowieczne meble

Dąb jest materiałem elastycznym, pasującym zarówno do eleganckich wnętrz historycznych, jak i minimalistycznych wnętrz nowoczesnych. Jego ponadczasowe piękno przetrwa pokolenia i sprawi, że meble będą wyglądać jak najlepiej. Początkowy zakup dębu jest często droższy, ale ostatecznie zwróci się on w postaci długowieczności. Nie będziesz potrzebować części zamiennych, jak to bywa w przypadku innych form mebli, aby cieszyć się ich użytkowaniem przez wiele dziesięcioleci. Meble dębowe staną się pamiątką, którą można przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Meble przyjazne dla środowiska

Dąb to gatunek drewna, który rośnie stosunkowo wolno, co oznacza, że potrzebuje długiego czasu, aby osiągnąć pełny rozmiar. Jednak to właśnie wolny wzrost przyczynia się do wytworzenia gęstego, trwałego drewna. W związku z tym ich pozyskiwanie nie szkodzi środowisku w tak dużym stopniu. Niektóre meble pochodzą z pochodzący z certyfikowanych źródeł FSC, które są gwarancją , że drewno pochodzi z lasów zarządzanych z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Certyfikowane drzewa są często bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ ich wycinka jest kontrolowana, a lasy są odpowiednio pielęgnowane. Ponadto przetwarzanie drewna dębowego na meble wymaga stosunkowo niskiego zużycia energii w porównaniu do innych materiałów budowlanych, takich jak stal czy tworzywa sztuczne. Meble dębowe często są wykańczane za pomocą naturalnych wosków lub olejów, które zawierają mniej szkodliwych substancji chemicznych niż niektóre farby i lakiery, co przyczynia się do zmniejszenia emisji toksyn do powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Renowacja mebli dębowych

Meble dębowe można łatwo odświeżyć i odnowić w dowolnym momencie. Przykładowo zdjęcie powyżej czyli komoda II Robusto (szeroka na 170cm) wystarczy pokryć ją na nowo olejem, a ewentualne płytkie uszkodzenia czy plamy przeszlifować. Warto wspomnieć również, że przy regularnym przecieraniu mebli dębowych  z kurzu za pomocą miękkiej, suchej lub wilgotnej szmatki oraz regularnym olejowaniu, dąb zachowa swój wspaniały wygląd przez wiele lat. Renowacji można poddać meble, który straciły swój pierwotny wygląd, ale też kiedy chcemy nadać im innego stylu w związku ze zmianą aranżacji. 

Piękno mebli dębowych – dobra inwestycja

Zanim masowa produkcja tańszych wyrobów z metalu i drewna konstrukcyjnego stała się powszechna, dąb był uważany za jeden z najlepszych materiałów do produkcji mebli ze względu na jego długoterminową trwałość. Wytrzymałość dębu pozwala mu przetrwać znacznie większe zużycie, dzięki czemu jest on mniej podatny na uszkodzenia w miarę upływu czasu oraz wydłuża jego żywotność. Drewno dębowe może z czasem stopniowo ciemnieć, nabierając pięknych bursztynowych odcieni pod wpływem tlenu i promieniowania UV, to całkowicie naturalny proces. Chociaż ta zmiana nie wpłynie na jego integralności strukturalną, ani atrakcyjność wizualną, może utrudnić dopasowanie elementów, dlatego też zakup wszystkich mebli dębowych na raz może być korzystny.

Koszyk podgląd
Scroll to Top